دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
وب دا
ایران مردم
دولت
وزارت بهداشت
 بازدید این صفحه : 745854
 بازدید امروز : 433
 کل بازدید : 8022373
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.4375


  چاپ        ارسال به دوست

طرح مطالعات کوهورت پرسنل مس سرچشمه آغاز شد

در مراسمی‌ با حضور عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، مدیر مجتمع مس سرچشمه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، طرح مطالعات کوهورت کارکنان‌ مس سرچشمه آغاز شد.

عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران در این مراسم اظهار داشت: کار تحقیقاتی کار ساده ای نیست و در همه جای دنیا برای آن سرمایه گذاری می کنند.
مهندس علی محمدی افزود: با توجه به هزینه بر بودن کارهای تحقیقاتی، امروز در کشور بخش خصوصی آن را دنبال نمی کند و اکثر کارهای تحقیقاتی توسط دولت انجام می شود.
وی با استقبال از ارتباط بیشتر با دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان یادآور شد: این ارتباط دوسویه خیلی به ما نیز کمک کرده است.
عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با اذعان به اینکه آلایندگی صنعت مس را قبول داریم و تمام تلاش مان را انجام می دهیم که هر چه سریعتر این صنعت به صنعت سبز تبدیل شود، تصریح کرد: با این وجود در حال حاضر حدود 100 هزار نفر به صورت غیرمستقیم از این صنعت امرار معاش می کنند اما در کنار آن بزرگترین جنگل مصنوعی را در رفسنجان داریم که در طول سال سه ماه سموم مختلفی در باغات پسته مصرف می شود، آیا مسئولین قبول می کنند آلایندگی های این چنینی هم در شهرستان داریم؟ که نیاز به تحقیق و بررسی است.
محمدی، برخی موازی کاری در بخش تحقیقات توسط دستگاهها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: ارتباط دولت، صنعت و دانشگاه بسیار مفید است اما آنچه که می تواند کمک به مردم باشد ارتباط با دانشگاه است و تا حد توان در این زمینه ها کمک خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه بخش تحقیقات معمولاً درآمد آنچنانی ندارد و استفاده درازمدت خواهد داشت، خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولین به مسائل تحقیقاتی توجه بیشتری داشته باشند.
*****
مدیر مجتمع مس سرچشمه نیز در این مراسم طرح مطالعات کوهورت را یک فرصت برای مجموعه مس دانست و گفت: با توجه به مشکلاتی که می تواند برای صنعت وجود داشته باشد ارتباط با دانشگاه علوم پزشکی می تواند بسیار مفید باشد.
مهندس حسین احمدی در ادامه تأکید کرد: آلایندگی مس برای برخی بهانه ای شده که از مس امتیازاتی را بگیرند، این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی به عنوان مرجع رسمی تحقیقات و اظهارنظر در این زمینه هیچ اظهارنظر پزشکی نکرده است چون تحقیقاتی در این زمینه وجود ندارد اما سیاسیون، مسئولین و رسانه ها اظهارنظرهایی کردند که بعضاً کارشناسی نیستند.
وی با ابراز امیدواری از اینکه این طرح منشأ اثر خیر بوده و ادامه همکاری مس سرچشمه را با مجموعه دانشگاه رقم بزند، بیان کرد: اراده ای که در شرکت مس و مدیریت ارشد آن وجود دارد، استفاده از پتانسیل و ظرفیتهای بومی در رفسنجان و حتی استان است. این ظرفیتها در یکجا مغفول مانده و یکجا لازم است توسعه یابد.
*****
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: در زمان مدیریت سابق مس منطقه کرمان پیشنهاد کردیم که یک کار تحقیقاتی و علمی در زمینه کارکنان مس انجام شود و از قبال آن ارتباطی هم بین دانشگاه و صنعت برقرار می شود.
دکتر علی اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه مرکز کوهورت رفسنجان یک مرکز استاندارد بوده و طرح مطالعات کوهورت کارکنان مس در اختیار خود مجموعه مس قرار خواهد گرفت، افزود: مطالعات کوهورت مطالعات پرهزینه ای است اما اطلاعات دقیقی به ما خواهد داد.
وی ادامه داد: زیرساختی که در این زمینه در دانشگاه ایجاد شده در کشور چنین وسعتی از مطالعه را نداریم لذا کار سنگینی است که باید همه استانداردها و جوانب در آن رعایت شود.
وی عنوان کرد: امیدوارم این مطالعات سرفصلی برای اعتماد بیشتر و ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه علوم پزشکی شده و پروژه های صنعت در داخل شهرستان انجام شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: کمکهای خوبی از جانب صنایع مس به دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان شده از جمله خرید دستگاه آنژیوگرافی و اندوسومی و همچنین کمک مس به کلینیک های ویژه دانشگاه که جای قدردانی دارد. در طرف مقابل نیز بخش عمده ای از بخش بیماریها و کلینیکها و حوادث در صنعت را دانشگاه پوشش می دهد.
*****
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز با اشاره به اینکه با امضاء این تفاهمنامه این مطالعه به صورت رسمی از امروز آغاز می شود، اظهار کرد: این مطالعات شامل پرسنل مجموعه مس سرچشمه و شاغلین آن می باشد که بصورت تصادفی به تعداد 2000 نفر از آنها نمونه گیری و این مطالعه روی آن انجام می شود.
دکتر علی شمسی زاده افزود: مطالعه ای که امروز رقم خورد مطالعه هم گروهی با عنوان بررسی سلامت عمومی در پرسنل مجتمع مس سرچشمه می باشد که این مطالعه یک مطالعه طولانی مدت 10 ساله است و هدف آن بررسی ابعاد مختلف وضعیت سلامت پرسنل سرچشمه و همچنین کمک به پیشگیری و درمان بیماریهای غیرواگیر در این افراد است.
وی بیان داشت: مطالعات کوهورت رفسنجان در حال حاضر 20 هزار نفر از جمعیت شهرستان را تحت پوشش دارد که با اضافه شدن جمعیت پرسنل مجتمع مس سرچشمه که بین 2000 تا 2500 نفر هستند این رقم به 22 تا 22 هزار و 500 نفر افزایش می یابد.


١٥:٣٧ - چهارشنبه ٦ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٧٥٩    /    تعداد نمایش : ٨٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: